Mokotowski Oberek – pierwszy singiel płyty „Skarałeś mnie Boże”

„Mokotowski Oberek” to pierwszy singiel płyty „Skarałeś mnie Boże”, której premiera przewidziana jest na 21 maja. Wykonawcami są Warszawskie Combo Taneczne i Kapela Zdzisława Kwapińskiego.

Warszawskie Combo Taneczne w zeszłym roku obchodziło swoje 10 urodziny. Wówczas grupa zarejestrowała utwory na swój czwarty longplay pt. „Skarałeś mnie Boże”.
„Mokotowski Oberek” to jeden z dwóch tekstów na płycie, które są autorstwa Jana Młynarskiego. Za reżyserię teledysku odpowiadał Kobas Laksa.

– „Mokotowski Oberek” to kwintesencja idei, wokół której powstała płyta pt. „Skarałeś mnie Boże”. Melodia została znaleziona na szelakowej płycie marki Victor z lat 20., wydanej w USA jako nagranie polonijne. Warszawskie Combo Taneczne z Kapelą Zdzisława Kwapińskiego łączy korzenie muzyki wiejskiej z południowego Mazowsza z nutą miejską. Do dawnej melodii oberkowej powstał współczesny tekst poświęcony stołecznej dzielnicy Mokotów, z której pochodzą liderzy Combo. Piosenka jest próbą nawiązania do początków warszawskiego folkloru muzycznego, w którym dawne taneczne melodie, wraz z migracją ludzi do Stolicy, stały się tłem do miejskiej narracji i dały podwaliny dla muzycznej tradycji Warszawy. – tak o piosence powiedział Jan Emil Młynarski.

Pierwszy raz doszło do współpracy Warszawskiego Combo Tanecznego z Kapelą Zdzisława Kwapińskiego pochodzącą ze Zwolenia i Radomia. Zdzisław Kwapiński jest jednym z animatorów muzycznej kultury swojego regionu. Gra na skrzypcach, saksofonie, śpiewa i tańczy, jest także znawcą folkloru ziemi radomskiej. Na płycie „Skarałeś mnie Boże” zespoły znalazły elementy wspólne dla muzyki wiejskiej z radomskiego i folkloru warszawskiego.

Przeczytaj także wywiad z Adamem Sztabą.